Laagrid Haus Annabergis:
22.-24. oktoober 2021
28.-30. jaanuar 2022
21.-23. oktoober 2022

Laululaager 25.-27.10.2019 Haus Annabergis

Laululaager oktoobri viimasel nädalavahetusel Haus Annabergis lõppes väikese kontserdiga pereliikmetele ja sõpradele. Dirigendid Elo Tammsalu-Schmitz ja Kalev Lindal.

Heiko Schmaucki fotod. Vaata lisa.

Dirigentide sõidukulu aitasid rahvuskaaslaste programmi väliseesti kultuuriühingute programmist katta Integratsiooni SA ja Kultuuriministeerium.

Talvelaager 2019 Haus Annabergis

25.-27. jaanuaril 2019 toimus meie armsas Haus Annabergis tõeline mammut- ja maratonlaager. Kohal oli 120 lauljat ning me salvestasime laulupeo kunstilisele toimkonnale ülevaatamiseks kõik (valik)sega- ja (valik)ühendkoori lood (helirežissöör Hartmut Schmitz).

Koori juhatasid nagu ikka Elo Tammsalu-Schmitz ja Kalev Lindal, kontsertmeistrid Reet Escribano ja Aita Sibul.

Meie koori tegemistest on sügiseks sarjas “Eesti lood” valmimas dokumentaalfilm “Oma laul”, režissöörid Ingrid Hübscher ja Sigrid Reede, operaator Ants Tammik, helirežissöör Sven Sosnitski.

Kaire van der Toorn Guthani fotol võttegrupp, dirigendid ja osa koorist (kõik ei mahtunud kaadrisse…).

Sügislaager 2018 Haus Annabergis

26.-28. oktoobril 2018 toimus laululaager Haus Annabergis, Bonnis.

Dirigendid: Kalev Lindal ja Elo Tammsalu-Schmitz.

Laagri peamine eesmärk: omandada ja salvestada XXVII üldlaulupeo repertuaari. Väliseesti segakoorid pidid 1. novembriks laulupeo kunstilisele toimkonnale esitama kahe konkursilaulu videosalvestised. Lisaks “Emakeelelaulule” ja “Kuulajale” harjutasime hoolega ka ülejäänud repertuaari ning laagri lõpus andsime väikese kontserdi Haus Annabergi pererahvale ja lauljate pereliikmetele.

Heiko Schmaucki fotod:

 

Laulupeo kunstiline toimkond hindas sügislaagri salvestiste põhjal meie taseme laulupeokõlbulikuks. Kevadeks 2019 tuleb toimkonnale esitada kogu ülejäänud kava videopildis.

Sügislaagrit 2018 toetasid rahvuskaaslaste programmi väliseesti kultuuriühingute taotlusvoorust Integratsiooni SA ja Kultuuriministeerium, millest me kooriliikmeid ka nõuetekohaselt teavitasime. Täname toetuse eest!

Talvelaager 2018 Haus Annabergis

26.-28. jaanuaril 2018 toimus laululaager Haus Annabergis, Bonnis.

Osales 106 lauljat, dirigendid Kalev Lindal ja Elo Tammsalu-Schmitz. Koreograaf ja hääleseadja Panda van Proosdij Hollandist tegi koolituse, kuidas laulja oma keha paremini kasutada saab ning kuidas õige kehahoid on eeldus hääle õigeks tekitamiseks ning hääle tervishoiuks. Lisaks õpetas Panda esinemiskultuuri – kuidas lavale tulla, laval olla ja publikut korralikult kummardades tänada.

Fotod: Ivar Stolfot

 

Lisaks alustasime XXVII üldlaulupeo repertuaari õppimist.

Laagrit toetas Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ning kooride tegevust 2018. aastal toetavad rahvuskaaslaste programmi väliseesti kultuuriühingute taotlusvoorust Integratsiooni SA ja Kultuuriministeerium.

Sügislaager Luksemburgis

Euroopa Eestlaste Koor pani oma 10. tegevusaastale heliseva punkti laululaagriga 27.-29. oktoobril Remerschenis, Luksemburgis

Reede õhtust pühapäeva lõunani harjutasid 78 lauljat dirigentide Kalev Lindali ja Elo Tammsalu-Schmitzi käe all eesti kooriklassikat ning võrukeelseid laule. Võru keeles seetõttu, et 2018. aasta juunis ootab meid V Uma Pido Võrus. Kooriklassikat läheb alati tarvis ning kuigi järgmine üldlaulupidu on veel mägede taga, siis meie ei puhka, vaid hoiame end vormis: 7.-9. septembril 2018 taaselustatakse Leicesteris üks ammune väliseestlaste kultuuritraditsioon – toimub V Euroopa eestlaste laulupidu.

Sügislaagris osalesid lauljad Belgiast, Hollandist, Luksemburgist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Šveitsist, kui Suurbritanniast oli varem esindatud Inglismaa mitme lauljaga, siis nüüd tullakse ka Šotimaalt ja Walesist ning Hispaania ja Kataloonia on mõlemad meie kooris sõbralikult esindatud. Muidugi ei saa unustada tublisid lauljaid, kes lendavad kohale Eestist, kus koore on kohapeal rohkem kui kolm.

Kuigi enamik lauljatest on eestlased ning neist omakorda suurem osa sündinud-kasvanud Eestis, väärivad eriliselt esiletõstmist teisest rahvusest kooriliikmed, kes teevad eesti (ja võru!) keeles laulmisega päriseestlastele silmad ette.

Viisteist lauljat olid laululaagris esimest korda ning seekordsed “rebased” torkasid oma toreda olemise ja musikaalsusega kohe silma ja kõrva. Eriti hea meel on selle üle, et nende hulgas oli nii mitu haruldaselt head haruldust – meeshäält!

Dirigent Kalev Lindal ütles laagri lõpus antud mitteametlikul kontserdil, et me oleme ikka väga erilised, sest milline teine koor maailmas võiks oma kroonikas nii palju ette näidata, kuigi 10 aasta jooksul on toimunud vaid umbes 36 proovi. (Heakene küll, need on pisut pikemad proovid kui tavaliselt ehk nädalalõpud, aga ikkagi!) Osaletud on kahel üldlaulupeol, neist viimati valikkoorina, ESTO-l San Franciscos, Kõlavöö laulupäevadel Amsterdamis, Uma Pidodel, Estivalil Stockholmis, antud kontserte üle ilma ning saadud Calella rahvusvahelisel koorifestivalil hõbediplom.

* * *

Euroopa Eestlaste Koori tegevust toetavad 2017. aastal rahvuskaaslaste programmi väliseesti kultuuriühingute taotlusvoorust:

 

Võtame vastu uusi meeslauljaid

Euroopa Eestlaste Koor võtab avasüli vastu uusi meeslauljaid. Oodatud on kõik viisipidajad, olgu nad tenorid, baritonid või bassid!

Järgmine segakoori laager toimub juba 27.-29. oktoobril 2017 Remerschenis, Luksemburgis, laagris alustame ettevalmistust mitmeteks toredateks ettevõtmisteks 2018. aastal: V Euroopa Eestlaste laulupeoks Kesk-Inglismaal, V võrukeelseks laulupeoks Uma Pido ning XXVII üldlaulupeoks. Dirigendid Kalev Lindal ja Elo Tammsalu-Schmitz. Registreeruma peaks hiljemalt 18. septembril 2017.

Olulised kokkusaamised 2018-2019:
  • 26.-28.01.2018 laululaager Haus Annabergis, Bonnis. XXVII üldlaulupeo, V Euroopa Eestlaste laulupeo ja Uma Pido repertuaar, Dirigendid Kalev Lindal ja Elo Tammsalu-Schmitz, külalisena Panda van Proosdij (Holland), kes viib läbi töötoa “Hääl ja füüsis”
  • 02.06.2018 koori esindus osaleb V võrukeelsel laulupeol “Uma Pido” Võrus
  • 21.-23.09.2018 V Euroopa Eestlaste laulupidu Kesk-Inglismaal
  • 26.-28.10.2018 laululaager Haus Annabergis, Bonnis. XXVII üldlaulupeo repertuaari õppimine ja konkursi jaoks salvestamine. Dirigendid Kalev Lindal ja Elo Tammsalu-Schmitz, võimalik, et tuleb ka külalisi laulupeo dirigentide hulgast
  • 25.-27.01.2019 laululaager Haus Annabergis, Bonnis. XXVII üldlaulupeo repertuaari õppimine ja konkursi jaoks salvestamine. Dirigendid Kalev Lindal ja Elo Tammsalu-Schmitz, võimalik, et tuleb ka külalisi laulupeo dirigentide hulgast
  • 5.-7.07.2019 XXVII üldlaulupidu Tallinnas

(NB! XXVII üldlaulupeol osalemiseks Euroopa Eestlaste Koori ridades peab laulja osalema soovitavalt kõigis, hea kui kolmes, aga vähemalt kahes ajavahemikus okt 2017 – jaanuar 2019 toimuvas laululaagris, kus tegeldakse intensiivselt laulupeo reperuaariga, lisaks nendele kahele veel ühel ühisüritusel või mõnes laulupeo eelproovis Eestis, nt mõne Kalevi juhatatava kooriga). Laulupeol osalevad lauljad peavad olema valmis tegelema partiide ja teksti õppimisega ka kodus – kuna me osaleme valikkoorina, siis laule on palju ning ainult mõne laagriga neid selgeks ei saa.

Head dirigendid, väga mõnus seltskond ning ilus muusika ootavad!

Seoses sopranite ja altide üleküllusega saavad uued naishääled kooriga liituda vaid juhul, kui toovad laulma ka ühe meeshääle.

Avaldust saab täita siin.

Info: anneli@eestikoor.eu, +372 507 7747 või +352 621 383130

Pressiteade: Euroopa Eestlaste Koor tähistab Varbusel oma 10. sünnipäeva

10 aastat Euroopa Eestlaste Koori

Euroopa Eestlaste Koor tähistab augusti esimesel nädalavahetusel Varbuse Muusikamõisas oma 10. lauluaastat. Eesti kooride hulgas üks suuremaid, enam kui kümnes riigis elavaid lauljaid ühendav koor esineb erikülalisena Lenna ja ansambli Estonian Voices kontserdil 6. augustil kell 16.

Kümne aasta jooksul on kooris laulnud üle 200 inimese. Hetkel on aktiivseid liikmeid 130 ringis – need on Austrias, Belgias, Hispaanias, Hollandis, Kasahstanis, Luksemburgis, Prantsusmaal, Rootsis, Saksamaal, Soomes, Suurbritannias, Šveitsis ja Tšehhis elavad eestlased, sekka muust rahvusest elukaaslasi ning estofiile. Kokku saadakse vähemalt kaks korda aastas laululaagrites, lisaks kontsertreisidel ja väiksematel üritustel.

Euroopa Eestlaste Koor on osalenud kahel viimasel üldlaulupeol (2014 valikkoorina), võrukeelsetel Uma Pido laulupidudel, Eesti kultuuri üritustel paljudes Euroopa riikides, samuti Kanadas ja USAs. Mullu sügisel sai koor hõbediplomi Interkulturi koorifestivalil “Canta al mar” Callelas, Hispaanias.

Intensiivsetest, kuid äärmiselt meeleolukatest laululaagritest ja kontsertreisidest räägitakse hiljem enamasti ülivõrdes. “Asusin 2007. a sügisel õppima Viljandi Kultuuriakadeemiasse, kus avaliku esinemise aines oli vaja pidada kõne teemal “Minu perekond” ja mäletan, et rääkisin meie koorist,” meenutab 24.-27. juulil 2007 Sangaste lossis toimunud kõige esimeses laululaagris osalenud Triin Spitz. “Olin just Eestisse tagasi tulnud ja nägin oma perekonda laiemalt kui ainult ema-isa, õde-vend ja vanaema. Ma arvan, et see peegeldab hästi tunnet, mis tekib meie laagrites – olemegi nagu suur perekond.” Vanim laulja on küll juba 70aastane, aga teeb oma noorusliku energiaga kõigile silmad ette, kooris laulab ka tema lapselaps. Paljudest peredest lööb kaasa mitu põlvkonda ja järelkasvu jaoks on mudilas-, laste- ning noortekoor. 

Ebatavaliselt harva kokku saav seltskond vajab enda ette karismaatilisi, võlurikäega koorijuhte. Peadirigent ja üks koori asutajaist on Kalev Lindal, kes on muusikatöö kõrvalt võtnud südameasjaks Varbuse mõisakompleksi taastamise ning sealse kultuurielu korraldamise. 2012. aastal liitus kooriga Aachenis, Saksamaal elav vabakutseline laulja, pianist, hääleseadja ja koorijuht Elo Tammsalu-Schmitz. Euroopa Eestlaste Koori on juhatanud veel Lauri Breede (2007-2011 ja 2015), Silver Lumi (2011-2014), laagrites on dirigendina kaasa löönud Kaido Janke, Saidi Tammeorg, Reet Kromel-Williams, Viive Mäemets ning hääleimprovisatsioone ehk häikimist on harjutatud Anne-Liis Polli käe all.

Euroopa Eestlaste Koor on andnud kontserte koos tuntud eesti muusikutega – Olav Ehala, Ivo Linna ja Antti Kammiste, Jaanus Nõgisto ja Tõnu Timm ning ansambel Curly Strings. Heaks koostööpartneriks on Haaslava Meeskoor.

Oma sünnipäeva tähistab Euroopa Eestlaste Koor peadirigendi juures Varbuse Muusikamõisas. Laupäeval, 5. augustil kogunetakse laululaagrisse ning 6. augustil kell 16 esineb koor erikülalisena Lenna ning ansambli Estonian Voices kontserdil “Ootab armastus”.

 
Anneli Aken
Tegevjuht ja abidirigent
anneli@eestikoor.eu
+372 507 7747

Mare Rahkema
President
mare@eestikoor.eu
+49 163 347 1057

Kalev Lindal
Peadirigent
+372 504 0526
kalev.lindal@varbuse.ee